1 2 aim

Artykuły

Nowości

ZMIANA FRONTU – Wywiad z Marcinem Kaczmarskim, St szer. rez. 16 Batalionu Powietrznodesantowego im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki w Krakowie.

Marcin, jak długo byłeś w służbie mundurowej i jaka była Twoja specjalizacja?

W służbie wojskowej byłem niespełna 12 lat. Pracowałem na etacie - jako starszy szeregowy, mąż zaufania korpusu szeregowych zawodowych. Byłem odpowiedzialny za obsługę moździerza lekkiego w 16 Batalionie Powietrznodesantowym im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki. Pełniłem również służbę poza granicami kraju – w ramach XI zmiany w Afganistanie.

Czy po odejściu ze służby od razu chciałeś podjąć pracę na rynku cywilnym?

Podjąłem decyzję o odejściu ze służby, ale nie należała mi się jeszcze emerytura. Wiedziałem, że będę chciał pracować w cywilu. Zanim odszedłem szukałem różnych możliwości. Miałem na siebie konkretny plan działania, odbyłem parę rozmów rekrutacyjnych –po drodze, „po drugiej stronie muru” na swojej drodze „spotkałem” Rekruta24.

Chciałem skorzystać z rekonwersji, ale nie miałem takiej możliwości przy natłoku obowiązków wynikających z toku służby.

Jak dowiedziałeś się o platformie Rekrut24 i jak platforma pomogła Ci w znalezieniu pracy?

To był czysty przypadek. Pewnego wieczoru przeglądałem w Internecie różne ogłoszenia pracy dla mundurowych.  Sama strona na tyle mnie przekonała, że jeszcze tego samego dnia złożyłem swoją aplikację.

Nie musiałem długo czekać. Następnego dnia skontaktowała się ze mną Pani Maja Biesiekierska [Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Rekrut24-red]. To była długa rozmowa. Pani Maja dokonała oceny moich dotychczasowych osiągnięć i doświadczeń, uzgodniliśmy, gdzie widzę się w przyszłości i jakie mam oczekiwania od nowej pracy.  Poprosiła mnie też, abym przygotował CV. Później poprawialiśmy je z 15 razy…

Gdy odszedłem z Ministerstwa Rekrut24 zaproponował mi wiele propozycji - od pływania na statkach, po kierowcę C+E, aż po pracę w roli menadżera do spraw sprzedaży w firmie Lubawa SA, dla której aktualnie pracuję od ponad 3 tygodni.

Czy Rekrut24 pomógł ci się jakoś przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą cywilnym?

Tak, otrzymałem wiele merytorycznych wskazówek, porad jak powinienem odbyć samą rozmowę.  Pani Maja przeprowadziła ze mną kilka symulacji rozmów rekrutacyjnych. Później umówiła mnie na rozmowę rekrutacyjną – proces rekrutacji jest prostszy i szybszy, bo Rekrut24 działa bez pośredników w działach HR, rozmawia bezpośrednio z Prezesami, dobiera kompetencje pod konkretne stanowisko.

Czy w Twojej opinii rozmowy kwalifikacyjne "cywilne" są podobne, czy znacznie się różnią od tych w służbie mundurowej?

Będąc w służbie mundurowej nie miałem okazji odbywać rozmów kwalifikacyjnych. Nie ma czegoś takiego. Miałem rozmowy z przełożonymi. W wojsku składa się wnioski o awans, zmianę stanowiska. Na pewno w pewnym sensie rozmowa kwalifikacyjna w firmie cywilnej to był dla mnie dodatkowy stres. Nie wiedziałem, czego się spodziewać po takim spotkaniu.

Byłem spokojniejszy po rozmowie z Rekrut24 – zostałem zapewniony przez Panią Maję, że na rynku cywilnym żołnierze z takim doświadczeniem jak moje są pożądani, bo cechują się odpowiedzialnością, determinacją i punktualnością w realizacji powierzonych celów i zadań.

Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy?

Póki co, chwale sobie pracę w cywilu, choć pracuję dopiero krótką chwilę – zaledwie 3 tygodnie. Mam swoje pierwsze spostrzeżenia. Jest inaczej - inni ludzie, inne środowisko. Panuje inna kultura pracy i jest absolutnie mniej czynników stresogennych – praktycznie ich nie ma. Lubawa to dla mnie nowe pole do wykazania się i masa nowych możliwości. Jest lżej. Nie ma reżimu, nie ma też wyjazdów 2-3 tygodniowych. Zyskałem więcej czasu dla mojej rodziny. Dodatkowo w moim miejscu pracy zdecydowanie wykorzystuję pełen pakiet wiedzy umiejętności i doświadczenia nabytego w MON.

Co byś poradził innym byłym mundurowym zainteresowanym pracą na rynku cywilnym po służbie mundurowej?

Z całego serca polecam zajrzeć na stronę Rekrut24! Wystarczy naprawdę niewiele wysiłku, aby zmienić swoje życie. Wystarczy zostawić do siebie kontakt i wypełnić  formularz.

Chcę powiedzieć wszystkim, którzy zakończyli służbę w wojsku, policji, straży granicznej czy innej formacji militarnej, żeby pamiętali, że  ich umiejętności są cenne na rynku cywilnym. Wielu pracodawców rozumie, że lepiej pozyskać sumiennego i oddanego pracy, przekwalifikowanego byłego żołnierza, niż nauczyć dyscypliny młodego specjalistę. Życzę Wam powodzenia!

Dziękujemy za rozmowę i podzieleniem się swoim doświadczeniem. Życzymy dalszych sukcesów w nowej pracy.

Pana Marcina spotkacie na naszym stoisku Rekrut24 podczas konferencji Defance24DAY 2022 – już 24 i 25 maja w Warszawie w Centrum EXPO XXI, ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa

________________________________________________________________________________________________________________

OFERTA SPECJALNA DLA BYŁYCH MUNDUROWYCH- żeby dostać bezpłatną wejściówkę na stoisko Rekrut24 w trakcie Defence24 Day (na środę 25 maja) wystarczy zarejestrować się w bazie Rekrut24, wysyłając maila na adres office@rekrut24.pl i podać swoje dane oraz nr telefonu komórkowego, na który zostanie wysłana wejściówka.

Do zobaczenia!

Kontakt

ul. Foksal 18 00-372 Warszawa

+48 502 424 099

Rekrutujemy umiejętności.
Łączymy pracodawców z byłymi żołnierzami i funkcjonariuszami.