1 2 aim

Artykuły

Kariera po służbie

Żołnierz – Pedagog – rozmowa z Sebastianem Batko, byłym operatorem JWK w Lublińcu

Sebastian Batko jest Ambasadorem REKRUT 24, byłym operatorem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, z 20 letnim doświadczeniem w służbie w jednostce specjalnej. Pięciokrotnie uczestniczył w misjach bojowych w Iraku i Afganistanie. Obecnie realizuje się zawodowo pracując jako wychowawca z trudną młodzieżą w ośrodku wychowawczym.

R24 - Czy możesz opowiedzieć nam o sobie i swoim doświadczeniu?

Byłem żołnierzem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, mam za sobą 20 lata służby w jednostce specjalnej. Przez całą służbę służyłem w zespole bojowym, byłem 5 krotnie na misjach bojowych w Iraku i Afganistanie.  W międzyczasie skończyłem studia wyższe: resocjalizacje, terapię pedagogiczną i oligofrenopedagogikę. 

R24: Jak wygląda twoje życie poza murami jednostki?

Od marca bieżącego roku jestem emerytem i w chwili obecnej pracuje jako wychowawca - nauczyciel w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach. Podczas mojej pracy staram się bardzo przekazać młodzieży patriotyczne idee. 

R24: Jak według Ciebie można spożytkować umiejętności i doświadczenie byłych żołnierzy jednostek specjalnych?

Mam kilka swoich sugestii np. w promowaniu dobrego wizerunku polskiego żołnierza w szkołach i uczelniach wyższych - prowadząc wykłady czy prelekcje przez weteranów - emerytów. Można byłoby wykorzystać nasz potencjał w MON - np. doradzając w obszarze planowania, opracowywania strategii itp. Kolejny pomysł to wsparcie w ramach zarządzania antykryzysowe w jednostkach samorządu terytorialnego. Nie tylko w gminach, ale także w sztabach przy wojewodzie. Warte rozważenia byłoby np. powołanie komórki, która dysponowałaby bazą danych emerytów wojsk specjalnych, i która wykorzystywałaby ich doświadczenie i umiejętności proponując prace na rzecz państwa, dbając również o dalsze życie byłych mundurowych w „cywilu”- pomagając w prozie codziennej.

R24 - Jak odnajdujesz się na emeryturze? 

SB - Jak do tej pory nadzwyczaj dobrze. Pracuję, wspieram projekt REKRUT24
i REkonwersja SOF. Ale jak dla każdego przejście na emeryturę było trochę stresujące. Przecież 20 lat służyłem jako operator w JWK Lubliniec. Więc rynek pracy cywilny nie był dla mnie numerem jeden w życiu. 

R24 - Dlaczego zdecydowałeś się weprzeć projekt Rekrut24? 

Bo to coś innowacyjnego na naszym rynku. Wielu żołnierzy ma super wiedzę i umiejętności, ale nie potrafią wykorzystać swych kompetencji w cywilu. Wielu pracodawców nie wie także, że z takich kompetencji może korzystać w swoim biznesie. Więc warto wspierać dobre pomysły. Które przynoszą dużo dobrego każdej ze stron.

Jakie zalety mają byli mundurowi na rynku pracy, jakie jest Twoje zdanie?

Zaraz po przejściu na emeryturę zacząłem pracę w cywilu. Wsłuchuję się też w to, co na temat kompetencji byłych mundurowych mówi się w środowisku cywilnym. Te kluczowe to przede wszystkim: solidność i punktualność. Potrafimy pracować w deficycie czasowym i zawsze można na nas liczyć.

Kontakt

ul. Foksal 18 00-372 Warszawa

+48 502 424 099

Rekrutujemy umiejętności.
Łączymy pracodawców z byłymi żołnierzami i funkcjonariuszami.