1 2 aim

Artykuły

Polecane

Rozmowa z Tomaszem Świeradem – ambasadorem REKRUT24.pl

Jednym z ambasadorów REKRUT 24.pl jest Tomasz Świerad, były żołnierz, który swą służbę pełnił w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W cyklu rozmów REKRUT24, na temat rekonwersji i wykorzystania potencjału byłych mundurowych na cywilnym rynku pracy przedstawiamy rozmowę z Tomaszem, który dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na temat rekonwersji w Polsce i na świecie. Zachęcamy do lektury.     

Odchodzący z wojska żołnierz, szczególnie specjalista to spory kapitał wiedzy, doświadczenia. Czy powinien istnieć system umożliwiający ich „zagospodarowanie” np. w sektorach związanych z bezpieczeństwem
choćby infrastruktury krytycznej?

Racjonalność i pragmatyzm mówią zdecydowanie - tak. Bogate kraje wykorzystują ten potencjał i zainwestowane środki. Jeżeli tego nie zrobimy, ktoś inny, nie koniecznie nam sprzyjający może to wykorzystać. To po prostu marnotrawstwo.  

Czy odchodząc na emeryturę wiedziałeś co dalej będziesz robił, miałeś jakiś plan?

Tak, planowałem już od jakiegoś czasu odejście i poczyniłem kroki, aby znaleźć sobie zajęcie, najlepiej w dziedzinie, którą dobrze znałem, t.j. kształcenie i szkolenie międzynarodowe. To bardzo rozległy temat i ciągle się rozwijający o nowe obszary stwarzając nowe szanse i możliwości. Znajomość tej materii i środowiska międzynarodowego, które się tym zajmuje jest raczej niszowe w naszych warunkach, a bardzo pomocne w dalszej pracy, więc decyzja była raczej oczywista. 

Czy warto mieć taki plan działania, może warto się jeszcze w trakcie służby przygotować? Może to wojsko powinno przygotowywać żołnierzy do przejścia na rynek cywilny?  Z Twojego doświadczenia, jak to wygląda w innych państwach?

Zawsze warto mieć jakiś plan, co najmniej jeden. Pragmatyka służby powinna uwzględniać również pracę po rozstaniu się z mundurem dla różnych instytucji państwa, nie koniecznie tylko dla Sił Zbrojnych. W Armii Stanów Zjednoczonych funkcjonują firmy zewnętrzne i fundacje, które już na kilkanaście miesięcy przed zakończeniem służby szukają dla żołnierza odpowiedniej pracy i również go do niej przygotowują. Taką fundacją jest np. Global Special Forces Foundation (GSOF), organizacja o globalnym zasięgu, organizująca sympozja na całym świecie. W tym roku odbędzie się ono w Polsce w dniach 26 – 26 października w Warszawie. Stanowi ono również forum spotkań WS i biznesu, określając kierunki rozwoju i prezentując najnowsze rozwiązania i technologie w branży szeroko pojętego bezpieczeństwa na zasadach synergii. To bardzo zastanawiające, że tak długo w naszym kraju nikt się tym tak naprawdę nie interesował, to po prostu marnotrawstwo i należy z tym jak najszybciej skończyć wprowadzając odpowiednie rozwiązania systemowe.Temat jest naprawdę bardzo obszerny i czynnik państwowy powinien być tym żywotnie zainteresowany.

Dziękujemy za rozmowę.

Kontakt

ul. Foksal 18 00-372 Warszawa

+48 502 424 099

Rekrutujemy umiejętności.
Łączymy pracodawców z byłymi żołnierzami i funkcjonariuszami.